Fest på skörden från elevernas egen odling
Det är eleverna i årskurs fyra som har fått ansvar för serveringen av godsakerna.
– Vi har hjälpt till med att laga maten också, berättar Amanda Nordén.
– Vi har skurit potatisen till potatissalladen, fyller Ester Noredal i.
– Grönsakerna kommer från skolans trädgård. Där odlar vi lök, potatis och pumpa, berättar Maj Olhed.
– Nu ska vi servera alla våra kompisar när de kommer ut på rast, fortsätter Ellen Malmqvist att berätta medan kvartetten dukar fram potatissallad, rostad pumpa och zucchinikaka, men även pesto gjord av tång.
Eleverna på Piratenskolan har nämligen tidigare i veckan fått kika på, och lärt sig mer om, föreningen Kivik tångs odlingar.
Skolträdgården hemma på Piratenskolan har förverkligats med stöd av Sparbanken Skåne.
– Vi hade en idé om att göra en skolträdgård och blev beviljade ett bidrag på 15 000 kronor från banken som gjorde det möjligt att köpa in träd och buskar, säger Eva Nilsson Ekelin, lärare, och berättar att föräldraföreningen hjälp till med material och arbete.
– Eleverna fick rösta om vad som skulle odlas i trädgården och sedan hjälpas åt med att så i våras, berättar Lena Andersson, lärare.
– Det är kul att odla, vi gör det hemma också, säger Ester.
– Det gör vi med; zucchini och tomater, berättar Ellen.
Förutom grönsaksodling har en del av den tidigare gräsmattan gjorts om till blomsteräng.
– Det fick vi hjälp med av Simon Lundin från Naturum på Stenshuvud, förklarar Eva och berättar att hon redan haft glädje av att kunna studera blommorna tillsammans med eleverna, och att ängen lockar till sig både insekter och fåglar.
– Det krävs så lite för att hjälpa naturen på traven och det vill vi gärna att barnen ska få med sig.