Annons

Sommarlovets sista dagar spenderades på scenen

Det återstår ännu några dagar på sommarlovet, men inne från Kastanjeskolans aula hörs prat, skratt och musik. Där är nämligen deltagarna i en av Kulturskolans sommaraktiviteter i full gång med att repetera en föreställning som de själva knåpat ihop.
Tomelilla • Publicerad 10 augusti 2023
Under två dagar fick deltagarna i Kulturskolans musikalaktivitet prova olika dramaövningar och skapa sin egen föreställning, som de sedan spelade upp för familj och vänner.
Under två dagar fick deltagarna i Kulturskolans musikalaktivitet prova olika dramaövningar och skapa sin egen föreställning, som de sedan spelade upp för familj och vänner.Foto: Hannah Andersson

Alva Persson, Saga Gezelius och My Sandberg har alla tre ett stort intresse för musik, sång och teater. Så de spenderar gladeligen lovets sista dagar med Kulturskolan.

– Just nu håller de på att iscensätta en låt, berättar Hanneke Vos, sång-, teater- och musikalpedagog, när hon visar in i aulan.

Annons

Under två dagar har deltagarna i sommaraktiviteten, med temat musikal, fått lov att prova olika dramaövningar och -lekar.

– Sedan har de valt tema, låtar och själva skapat en föreställning, berättar Hanneke.

bild 1/4
Under två dagar har deltagarna i sommaraktiviteten, med temat musikal, fått lov att prova olika dramaövningar och -lekar.
”Det är glädjen som står i fokus här idag!” säger Hanneke Vos, sång-, teater- och musikalpedagog.
Saga Gezelius berättar att hon även hunnit vara iväg på en veckas filmkollo i sommar. ”Jag har spelat mycket fiol, min dröm är att bli musiker” berättar My Sandberg.
Saga Gezelius, Alva Persson och My Sandberg delar intresset för musik, sång och teater.
Under två dagar har deltagarna i sommaraktiviteten, med temat musikal, fått lov att prova olika dramaövningar och -lekar.
”Det är glädjen som står i fokus här idag!” säger Hanneke Vos, sång-, teater- och musikalpedagog.

Trion gör paus i repetitionerna för att berätta om sin föreställning.

– Det är en tragisk komedi där jag spelar den elaka styvmodern Laura, men även pappa och pojken Leo, berättar Alva.

Saga spelar barnflickan Alicia och My flickan Marta. Alla tre ser ut att stortrivas på scenen.

– Jag har alltid gillat musikal och skådespeleri, berättar Saga.

– Jag gillar också allt som har med musik och dans att göra, säger My.

Vad är bäst med att stå på scen?

– Adrenalinet! säger My.

– Att få gå in i en roll och vara vem man vill, fortsätter Saga.

Annons

– Det blir som att leka en lek där man får använda alla sina känslor, säger Alva och lägger till att det är ett kul sätt att träffa nya vänner.

Kulturskolan har bjudit in till ett brett utbud av aktiviteter i sommar.

– Vi brukar erbjuda olika aktiviteter varje lov, det blir en möjlighet för fler att prova på våra olika ämnen, säger Hanneke.

– Vi vill nå ut till så många barn som möjligt, fortsätter Julia Racz, danspedagog.

– Och det ger även oss pedagoger en chans att arbeta gränsöverskridande, avslutar Lois Ivarsson, musikpedagog.

Hannah AnderssonSkicka e-post
Så här jobbar med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.
Annons
Annons
Annons
Annons