Utvalt på konsthallen
Utan vernissage och med en uppmaning till besökarna att sprida ut sig över veckan öppnar två nya utställningar på Tomelilla konsthall i helgen.
Tomelilla • Publicerad 21 januari 2022 • Uppdaterad 28 januari 2022
Av 375 inskickade bidrag från hela södra Sverige har 27 verk valts ut av en jury att visas i vandringsutställningen ”Utvalt. Konsthantverk, sjöjd och form i syd”.
– Alla verken speglar på olika sätt vår tid och återbruk går att följa som en röd tråd, säger Désirée Lennklo, intendent på Tomelilla konsthall.
En trappa ner i konsthallen visas Stiftelsen Tomelilla Konstsamlings nya utställning på temat vatten.
– Med utställningen vill vi väcka funderingar kring vatten hos betraktaren, säger Sten Bjerketun och berättar att det funnits en rik källa med konst på temat i samlingarna att ösa ur.
bild 1/6
Hannah AnderssonSkicka e-post
Så här jobbar med journalistik: uppgifter som publiceras ska vara korrekta och relevanta. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik.